عنوان : برگزاری اولین جلسه میز تخصصی چای در قالب طرح همگام بسیج با كشاورز با حضور نمایندگان پژوهشكده چای موسسه تحقیقات علوم باغبانی
کد خبر : ۳۷۶۳
تاريخ :
 ۱۳۹۹/۰۷/۲۵ 
ساعت : ۱۹:۲:۴۴

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده چای، در روز پنج شنبه مورخه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ به میزبانی سازمان چای کشور، اولین جلسه میز تخصصی چای در قالب طرح همگام بسیج با کشاورز با حضور نمایندگان پژوهشکده چای موسسه تحقیقات علوم باغبانی آقایان دکتر شیرینفکر، مهندس فلک رو و دکتر کهنه برگزار گردید. در این جلسه که با برنامه ریزی سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی گیلان و به میزبانی سازمان چای کشور تشکیل شد؛ مهندس جهانساز رییس سازمان چای کشور، سرهنگ مرادی مسئول بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی گیلان، دکتر بیدریغ رییس دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان، سرهنگ قدرتی فرمانده سپاه شهرستان لاهیجان، نمایندگان پژوهشکده چای موسسه تحقیقات علوم باغبانی، معاون بهبود تولیدات سازمان چای و مدیریت های زیر مجموعه معاونت، نمایندگانی از صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور و بخش های خصوصی از جمله اتحادیه های چایکاری و ... حضور داشتند. در راستای برنامه های مربوط به امنیت غذایی، توسعه پایدار و جهش تولید؛ سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی گیلان (وابسته به سپاه قدس استان گیلان) در قالب طرح همگام بسیج با کشاورز، اقدام به تشکیل میز تخصصی چای به میزبانی شهرستان لاهیجان با عضویت مجموعه های دولتی (مانند سازمان چای، پژوهشکده چای، مدیریت جهاد کشاورزی و ...) و مجموعه های غیر دولتی (مانند صندوق حمایت از توسعه صنعت چای، سندیکای کارخانجات چایسازی شمال، اتحادیه های چایکاری و ...) نموده و اولین جلسه این میز تخصصی برگزار شد. در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر اعضای اصلی میز تخصصی و مدعوین، تصمیمات مطلوبی در جهت توسعه صنعت چای کشور اتخاذ گردید که از مهمترین آن ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود.
الف) تشکیل کارگروه های تخصصی متعدد در زیر مجموعه میز تخصصی برای احصاء چالش ها و مشکلات اساسی محصول چای از تولید در باغ تا بازار .
ب) اجرای پروژه های پایلوت مدیریت اجرایی به باغی به منظور افزایش کمیت و کیفیت
چای با مدیریت دانش و پژوهش پژوهشکده چای؛ در راستای مصوبه دوم میز تخصصی، شهرستان رودسر (اداره چای، مدیریت جهاد کشاورزی، اتحادیه چایکاری و چند کارخانه دار چایسازی شهرستان) اعلام آمادگی برای شروع طرح به صورت پایلوت از آن شهرستان نمودند.
در پایان جلسه مقرر گردید با همکاری سپاه ناحیه لاهیجان و به میزبانی سازمان چای کشور و پژوهشکده چای، به صورت منظم و ماهانه جلسات میز تخصصی چای برگزار و اقدامات علمی و عملی در راستای جهش تولید در محصول چای صورت پذیرد. همان طور که پیشتر عنوان شد، مدیریت دانش و پژوهش مصوبات این میز تخصصی به عهده پژوهشکده چای موسسه تحقیقات علوم باغبانی است و هزینه های مربوط به اجرای طرح ها توسط سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی گیلان تامین می شود. سازمان چای کشور، واحد بسیج فرماندهی های سپاه ناحیه شهرستان های چای خیز و بخش های خصوصی مرتبط با چای در اجرای مصوبات این میز تخصصی را یاری خواهند داد. انشاءالله با همت جمعی شاهد شکوفایی، پویایی و جهش واقعی در تولید محصول چای بوده و در آینده نزدیک ضریب خودکفایی محصول را بتوانیم افزایش دهیم.


   


تعداد بازدید : 34

بازگشت           چاپ چاپ         
 
5.1.0.0
V5.1.0.0