• ساعت : ۱۱:۲۱:۴۲
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۷/۱۰ 
  • تعداد بازدید : 62
  • کد خبر : ۵۴۵۹
به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی
بازدید دكتر بازرگان معاون محترم وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی و دكتر حاجی وند رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی كشور از مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان مركزی
دكتر بازرگان معاون محترم وزیر و رئیس سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج كشاورزی و دكتر حاجی وند رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی كشور از پردیس تحقیقات و آموزش لوبیا خمین و مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان مركزی بازدید نمودند.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی، دکتربازرگان معاون محترم وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر حاجی وند رئیس محترم موسسه باغبانی و مهندس نظری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده محترم مردم شریف خمین در مجلس شورای اسلامی از پردیس تحقیقات و آموزش لوبیا خمین بازدید نمودند. در این مراسم بازدید که روز چهارشنبه ۷ مهرماه ۱۴۰۰ انجام گردید، دکتر بازرگان از طرح های تحقیقاتی و مزارع پرورشی لوبیا، غنی ترین بانک ژن لوبیا کشور و خاورمیانه بازدید نمودند. ایشان ضمن بازدید در مورد فعالیت های این مجموعه ابراز خرسندی نمودند و گفتند یکی از ایده های بسیار خوبی که در این پردیس راه اندازی شده است ورود بخش خصوصی به این مجموعه است و چون نفوذ دانش به کشاورزیان پیچیدگی های خاص خود را دارد با روز مزرعه و دعوت بخش خصوصی همانند بسیاری از کشورهای دنیا این دانش انتقال می یابد. ایشان همچنین در زمینه مسئله آب و اهمیت این موضوع فرمودند که آب یک ثروت ملی است و در ایران بسیار اهمیت دارد و تولید باید با ارزش باشد و کشاورزان و بهره برداران در حال حاضر به اهمیت آن واقفند و به دنبال محصولی هستند که حتی یک هفته آب کمتر استفاده کنند چون ارزش آن را می دانند. در ادامه مهندس نظری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن تشکر و قدرانی از تشریف فرمایی دکتر بازرگان به استان مرکزی توضیحاتی در مورد منطقه خمین، مسئله آب و تلاش محققان پردیس تحقیقات و آموزش لوبیا خمین ارائه نمودند. ایشان پردیس تحقیقات و آموزش لوبیا خمین را تنها مرجع تحقیقاتی لوبیا کشور دانستند و از کارهای بسیار خوبی که در این مجموعه انجام شده است ابراز خرسندی نمودند. مهندس نظری مسئله آب را بسیار مهم دانسته و عملکرد پردیس خمین را در زمینه ارتقاء بهره وری آب بسیار بالا برشمردند و طرح های این مجموعه را در راستای اهداف وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج درمسائل آب و مصرف بذر و شناسایی ارقام متحمل به خشکی و بیماری ها و … بیان نمودند. دکتر بازرگان و دکتر حاجی وند در ادامه سفر به استان مرکزی با حضور در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی از طرح های تحقیقاتی صنوبر، آویشن، انگور و طرح تحقیقاتی سازگاری پیاز بازدید و در این زمینه توضیحات مبسوطی توسط دکتر گودرزی ریاست مرکز تحقیقات و آموزش ارائه گردید. در ضمن بازدید ایشان از مرکز و آزمایشگاه های بخش تحقیقات زراعی و باغی و … طرح غنی سازی ضایعات کشاورزی با گاز آمونیاک نیز توسط خانم دکتر میرشمس الهی توضیحاتی ارائه گردید. دکتر گودرزی در جلسه ای که با حضور دکتر بازرگان و دکتر حاجیوند و معاونین و همکاران مرکز در سالن جلسات  تشکیل شد ضمن خوش آمد گویی و قدرانی از حضور ایشان در مجموعه مرکز تحقیقات و آموزش از فعالیت ها و تلاش ها و زحمات محققان و بخش های ستادی و آموزشی مجموعه تشکر نمودند. حاج آقا قربانی ضمن خوش آمد گویی روایتی از حضرت امیرالمومنین علی(ع) در زمینه تحقیق و پژوهش و ارزش تولید بیان نمودند. دکتر بازرگان ضمن تشکر از همکاران و انتقال نکات بسیار خوبی از مجموعه مرکز تحقیقات و آموزش و پردیس خمین و ساوه، در مورد معرفی ارقام و سبد کشاورزی باغداران و زارعین و زحمات پژوهشگران در این امر مطالبی را ارائه فرمودند. ایشان همچنین در مورد طرح های کلان و روند اجرایی مربوط به این موضوع سخنانی ایراد نمودند. در پایان با حضور دکتر بازرگان جلسه پرسش و پاسخ برگزار و مسایل و مشکلات همکاران مطرح گردید.

         

 

 

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.9.0
    V5.7.9.0